Nasilje na internetu
Znamo da su danas internet i mobitel važan dio tvoje svakodnevnice - tako učiš, igraš se, družiš sa svojim prijateljima i još puno toga. Internet zaista nudi razne zanimljive i korisne mogućnosti, ali isto tako krije i neke opasnosti, od kojih je jedna i nasilje. Ako ti se dogodi nasilje na internetu, važno nam je da znaš da to nikada nije tvoja krivnja.
Što je elektroničko nasilje?
Elektroničko nasilje je ponašanje čiji je cilj povrijediti ili uznemiri dijete, a događa se na internetu ili putem mobitela. Osobe koje se ponašaju nasilno mogu ti biti poznate ili nepoznate, a ako je riječ o tvojim vršnjacima, tada ovaj oblik nasilja zovemo i cyberbullying.
Elektroničko nasilje uključuje:
- širenje neugodnih informacija (istinitih ili lažnih)
- otvaranje grupe mržnje o nedopušteno objavljivanje nečijih fotografija ili videa
- otvaranje lažnih profila
- širenje uvredljivih komentara, slika i videa
- krađu lozinke o namjerno isključivanje osobe iz grupe
- uhođenje i uznemiravanje
- kreiranje sadržaja na internetu (priče, slike…) na račun vršnjaka
Kako se osjeća dijete koje je žrtva nasilja na internetu?
Za razliku od nasilja koje se događa uživo, djeca često ne znaju tko je s druge strane interneta pa napadač ima veću anonimnost. Također, broj ljudi koji je uključen u nasilje i koji je vidio prijeteći sadržaj je nepoznat, a sadržaj je stalno dostupan na internetu. Zbog svega toga dijete koje je žrtva često može misliti da nema izlaza iz elektroničko nasilja i može se osjećati uplašeno, tužno, usamljeno, zabrinuto, posramljeno. Ako se nasilje na internetu događa tebi ili nekom od tvojih prijatelja, važno nam je da znaš da niste sami.
Što ako ti se dogodi nasilje na internetu?
Prvi korak da nasilje na internetu prestane je da se o njemu kaže nekoj odrasloj osobi. Ako prepoznaješ da se neka od uvredljivih ponašanja na internetu događaju tebi ili nekom koga poznaješ važno je potražiti pomoć:
- Obavijesti neku odraslu osobu kojoj vjeruješ (roditelj, obitelj, susjedi, učitelji, nastavnici, psiholog…)
- Sačuvaj sadržaj i ne odgovaraj na prijeteće poruke.
- Ako ti je teško započeti razgovor, možeš pokazati uvredljivi sadržaj ili u pismu napisati ono što ti se događa.
- Uvijek se možeš javiti Hrabrom telefonu pa ćemo zajedno probati doći do rješenja.
Važno je da znaš!
- Nikada nije tvoja krivnja ako te netko uznemirava preko interneta ili mobitela.
- Razgovaraj s odraslom osobom kojoj vjeruješ.
- Sačuvaj prijeteće poruke da ih možeš pokazati odraslima koji ti mogu pomoći.
- Nasilje na internetu možeš prijaviti i policiji putem Red Buttona.
Što je Red Button?
Red Button je stranica koju je izradila policija da bi djeci i odraslima olakšali prijavljivanje nasilja. Klikni na sliku i saznaj više!
Odrasle osobe su tu kako bi pomogle djeci. One mogu i trebaju zaštiti djecu i pomoći im da se situacija riješi. Ako ne znaš s kim možeš razgovarati ili kako nekome povjeriti svoje probleme i osjećaje koje su ti teški, uvijek možeš nazvati Hrabri telefon na besplatan i anoniman broj 116 111. A ako ti je lakše pisati, možeš nam poslati e-mail ili nam se javiti na chat. Naši volonteri svaki dan razgovaraju s djecom koja doživljavaju različite oblike nasilja i tu su da ti pomognu.
Podijeli